Aktualności

Laserowe usunięcie tatuażu nie zawsze jest możliwe! Sprawdź przeciwwskazania do tego zabiegu

Data wpisu: 18.07.2018

Decyzja o zrobieniu sobie tatuażu powinna zostać bardzo dokładnie przemyślana, ale wszyscy wiemy, jak to w życiu bywa. Często ulegamy emocjom, dajemy się porwać chwili lub zwyczajnie po latach zmienia nam się gust. Wtedy pojawia się problem: co zrobić z niechcianą ozdobą? Na szczęście współczesne metody laserowego usuwania tatuażu są już bardzo skuteczne i bezpieczne. Nie oznacza to jednak, że każdy może się poddać takiemu  zabiegowi. W tym poradniku wymieniamy najważniejsze przeciwwskazania i radzimy potraktować je poważnie.

Ciąża

Zaczniemy od bardzo ważnych informacji dla posiadaczek tatuażu, które rozważają pożegnanie się z ozdobą. Jeśli jesteś w ciąży, to wstrzymaj się z ustalaniem daty zabiegu laserowego usuwania malunku. Dlaczego? Chociażby z powodu silnego stresu, z jakim wiąże się ta procedura. Choć sam zabieg nie jest szczególnie bolesny, to jednak co wrażliwsze osoby mogą go bardzo przeżywać, a to nie wpływa dobrze na rozwój dziecka. Ponadto naświetlanie laserem może mieć niekorzystny wpływ na płód.

Nie zapominajmy, że w miejscu objętym działaniem lasera powstanie obrzęk. To z kolei sprzyja infekcjom. Osłabiony organizm jest łatwiejszym celem dla wirusów i bakterii, a w okresie ciąży nie powinnaś ryzykować zachorowania.

Silna opalenizna

Laserowe usuwanie tatuażu krótko po powrocie z urlopu w ciepłych krajach nie jest dobrym pomysłem. Należy odczekać minimum 2-3 tygodnie, aż opalenizna stanie się nieco mniej widoczna. Wszystko po to, aby uniknąć przebarwień i nieprzewidzianej reakcji podrażnionej skóry na wiązkę lasera.

Ciekawostka

Laserowe usuwanie tatuażu nie jest także wskazane dla osób mających naturalnie bardzo ciemną karnację. Po tatuażu może bowiem zostać wyraźnie jaśniejszy ślad.

Infekcje i zmiany skórne

Jeśli na Twoim ciele w okolicach tatuażu pojawiły się jakieś niepokojące zmiany, np. na tle alergicznym, to usunięcie malunku metodą laserową nie wchodzi w grę. Skóra musi być w bardzo dobrej kondycji. Każdy salon kosmetologiczny odmówi przeprowadzenia zabiegu na skórze z wyraźnymi ranami, łuszczącej się czy z egzemą.

Zażywanie leków światłouczulających

Ich lista jest całkiem długa, by wymienić chociażby antydepresanty, leki przeciwko arytmii serca, środki na ciśnienie czy leki przeciwzapalne i stosowane w okresie menopauzy. Wszystkie te preparaty w połączeniu z promieniowaniem słonecznym (i laserowym też) mogą prowadzić do nieprzewidzianej reakcji organizmu.

Ciekawostka

Dokładnie tak samo jest ze środkami, których powszechnie nie uważa się za leki – chociażby nagietkiem czy dziurawcem. Jeśli je stosujesz, to odstaw je na przynajmniej 1-2 tygodnie przed planowanym zabiegiem.

Skóra z tendencją do powstawania blizn

Jeśli po byle zadrapaniu na Twojej skórze od razu powstaje blizna, to zabieg laserowego usuwania tatuażu nie jest dla Ciebie. Zignorowanie tego narazi Cię na oszpecenie ciała, a tego przecież nie chcesz.

Duży tatuaż

Metoda laserowego usuwania tatuażu jest najskuteczniejsza, ale nie zalecamy jej w przypadku chęci pozbycia się bardzo dużego malunku. Jeśli np. masz ogromną ozdobę na całych plecach, to usunięcie się jej przy pomocy lasera jest niewskazane. Głównie chodzi tutaj o konieczność zbyt długiego naświetlania skóry, co jest nie tylko bolesne, ale też może doprowadzić do poważnych urazów tkanki.

Jak widzisz istnieje co najmniej kilka przeciwskazań do poddania się zabiegowi laserowego usuwania tatuażu. Jeśli Twój przypadek znalazł się na tej liście, nie ignoruj naszych zaleceń. Zawsze możesz też skonsultować się z lekarzem lub poprosić o radę w gabinecie kosmetycznym oferującym tę procedurę.

Blog & News

Aktualności

Więcej aktualności
Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.