Aktualności

Makijaż permanentny zostanie z Tobą na długo. Ale czy na zawsze?

Data wpisu: 14.08.2018

Jedno z najczęściej padających pytań w naszym atelier brzmi: „Jak długo utrzymuje się makijaż permanentny?” Odpowiedzialna linergistka nie może udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Trwałość makijażu permanentnego zależy bowiem od wielu czynników, w szczególności od cech konkretnej skóry oraz nawyków pielęgnacyjnych klientki. Profesjonalnie wykonany makijaż permanentny może zostać z Tobą na zawsze, ale tylko pod pewnymi warunkami.

Przeciętna trwałość makijażu permanentnego

Widełki niestety są spore, ponieważ przyjmuje się, że prawidłowo wykonany makijaż permanentny powinien się utrzymać pod skórą od 1 roku do nawet 5 lat. Z naszego doświadczenia wynika, że średni okres cieszenia się taką ozdobą wynosi około 3 lat. Oczywiście w tak zwanym międzyczasie konieczne jest odwiedzanie linergistki i odświeżanie makijażu – zwykle robi się to raz do roku w celu poprawienia konturów i uzupełnienia barwników.

Trwałość pigmentów to coś zupełnie innego!

Wiele osób myli pojęcia trwałości makijażu oraz trwałości pigmentów. To dwie zupełnie różne kwestie. O ile makijaż permanentny – traktowany w kategoriach dzieła sztuki wizażu – nie utrzyma się na twarzy dłużej niż 5 lat, o tyle same barwniki mogą zostać pod skórą nawet do końca życia! Szczególnie, jeśli zostały wprowadzone dość głęboko. Wówczas mamy do czynienia z techniką zbliżoną do tatuowania.

Właśnie dlatego bardzo zachęcamy, aby decyzję o wykonaniu makijażu permanentnego dokładnie przemyśleć i absolutnie nie oszczędzać na jakości zabiegu. Należy go zlecić wyłącznie doświadczonej linergistce, która korzysta z profesjonalnych pigmentów i ma tzw. pewną rękę. Taki makijaż może być Twoją ozdobą nawet przez całe życie (z zastrzeżeniem, że konieczne będzie jego uzupełnianie).

Jeśli natomiast po kilku latach stwierdzisz, że nie chcesz już wykonywać makijażu permanentnego, musisz się liczyć z tym, że pod Twoją skórą wciąż będą widoczne cząsteczki barwnika. Ich usunięcie jest możliwe wyłącznie przy pomocy lasera. Mniej inwazyjną metodą jest rozjaśnienie ciemniejszego pigmentu jasnymi barwnikami (co jest jednak równoznaczne z, de facto, wykonaniem nowego makijażu permanentnego).

Od czego zależy, jak długo będziesz się cieszyć makijażem?

Istnieje kilka podstawowych czynników mających największy wpływ na trwałość makijażu permanentnego. Pierwszym z nich są zabiegi pielęgnacyjne. Jeśli często poddajesz się chociażby peelingowi cery, to musisz się liczyć z tym, że makijaż zniknie z Twojej twarzy znacznie szybciej – jest to związane ze ścieraniem zrogowaciałej warstwy naskórka i naturalnym procesem odbudowy skóry.

Trwałość makijażu permanentnego znacznie osłabia przyjmowanie leków rozrzedzających krew. Jeśli stosujesz je przed zabiegiem, koniecznie poinformuj o tym linergistkę (może zaistnieć potrzeba wykonania kilku zabiegów).

Spore problemy z trwałością czy nawet estetyką makijażu permanentnego mogą mieć osoby chorujące na nowotwór. Leki przyjmowane w ramach chemioterapii potrafią spowodować np. zmianę koloru wprowadzonych pigmentów czy znacząco je rozjaśnić. Dlatego wykonanie makijażu lepiej jest odłożyć na czas po leczeniu.

Chorobą znacząco skracającą trwałość makijażu permanentnego jest także niedoczynność tarczycy. Jednym z efektów tego schorzenia jest bezustanne rogowacenie naskórka, co z kolei prowadzi do przyspieszonego wyłuszczania się barwników. Dlatego osoby z niedoczynnością tarczycy muszą się liczyć z koniecznością odświeżania makijażu nawet co pół roku.

Na koniec wspomnijmy jeszcze o realnym ryzyku nieprzyjęcia się makijażu permanentnego. Najczęściej jest to związane z zażywaniem przez klientkę leków sterydowych (np. przeciwastmatycznych) oraz nierozpoznaną wcześniej łuszczycą.

Żaden szanujący się salon kosmetyczny nie zagwarantuje Ci konkretnego okresu trwałości makijażu permanentnego. Wpływ na to ma zbyt wiele czynników. Pamiętaj, aby jeszcze przed poddaniem się zabiegowi poinformować linergistkę o wszelkich chorobach czy przyjmowanych lekach. Ta wiedza pozwoli specjalistce dobrać najlepszą metodę wykonania makijażu.

Blog & News

Aktualności

Więcej aktualności
Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.