Aktualności

Jak skutecznie usunąć niechciany tatuaż?

Data wpisu: 16.05.2017

Tatuaże to jeden z największych hitów ostatnich lat. Malowidła na skórze przestały być kojarzone ze światem przestępczym, a coraz częściej są uznawane za formę sztuki. Tatuują się gwiazdy show biznesu, sportowcy, dziennikarze, którzy niejako „zrehabilitowali” tatuaż w opinii społeczeństwa. Nie jest jednak tajemnicą, że wiele osób decyduje się na takie ozdobienie ciała pod wpływem impulsu, czego później można żałować. Wtedy pojawia się pytanie: jak skutecznie usunąć niechciany tatuaż? Na szczęście są na to sposoby.

Metoda laserowa

Usunięcie tatuażu przy pomocy lasera to zdecydowanie najpopularniejsze rozwiązanie. Powód jest prosty: wysoka skuteczność oraz praktycznie brak powikłań i bólu. Metoda ta – wbrew różnym mitom – nie polega na „wypaleniu” skóry, ale na rozjaśnieniu wprowadzonego pod nią pigmentu. Jednym z najlepszych laserów przeznaczonych do usuwaniu tatuaży jest Q-Switch, z którego korzystamy w naszym atelier.

Do wyboru jest kilka możliwości. Tatuaż można tylko delikatnie rozjaśnić (zwykle wystarczy do tego jedna sesja), a następnie przykryć go innym. Większość osób decyduje się jednak na całkowite rozjaśnienie malunku, a tym samym ostateczne pozbycie się tatuażu. Wymaga to przeprowadzenia kilku (do 10) sesji w kilkudniowych odstępach. Ostateczna liczba sesji jest uzależniona od wielkości tatuażu i jego koloru.

Warto wiedzieć

Najłatwiej rozjaśnia się czarny pigment, a najtrudniej żółty, pomarańczowy, czerwony i przede wszystkim biały.

Dlaczego warto zdecydować się na metodę laserową? Ponieważ jest ona bezpieczna dla skóry, a jeśli zabieg wykona doświadczona kosmetyczka, to nie ma mowy o powstaniu przebarwień czy tym bardziej blizn. Usuwanie tatuażu laserem jest też prawie bezbolesne.

Inne metody usuwania niechcianego tatuażu

Jeśli z jakichś powodów (np. ciąża lub świeża opalenizna) nie możesz się poddać zabiegowi laserowego usunięcia tatuażu, masz do wyboru jeszcze kilka innych rozwiązań. Niestety, łączy je to, że w praktyce okazują się mało skuteczne. Te metody to przede wszystkim:

  • Dermabrazja – jeśli tatuaż został wykonany niefachowo i pigment wniknął tylko w powierzchowną warstwę skóry, dermabrazja może go w znacznym stopniu „zetrzeć”. Jednak głębsze pokłady pigmentu pozostaną na swoim miejscu.
  • Peeling chemiczny – rzadko stosowana metoda polegająca na nałożeniu kwasu glikolowego na fragment skóry objęty tatuażem. Kwas działa złuszczająco, co czasami pozwala mocno rozjaśnić malunek. Niestety, efektem ubocznym może być powstanie blizny. Podobnym zabiegiem jest salabrazja, do której stosuje się chlorek sodu.
  • Kamuflaż – tatuaż pokrywa się warstwą pigmentu w naturalnym kolorze skóry. Ta metoda jest dość skuteczna jedynie w przypadku małych tatuaży.
  • Cover up – jeśli chcesz nadal mieć tatuaż, ale inny (bo obecny np. już Ci się nie podoba lub źle się kojarzy), można spróbować przykryć go innym lub przerobić. Dobry tatuażysta z pewnością sobie z tym poradzi.

Istnieje jeszcze jedna metoda – chirurgiczna. Jest ona jednak bardzo kontrowersyjna, ponieważ chirurgiczne usunięcie tatuażu oznacza powstanie blizny, zwiększa ryzyko infekcji i dolegliwości bólowych.

Wniosek jest więc oczywisty. Jeśli chcesz trwale usunąć tatuaż, nie martwić się bólem i powikłaniami, zdecyduj się na metodę laserową. Półśrodki niestety z reguły nie przynoszą spodziewanego efektu i szkoda wydawać na nie pieniądze.

Blog & News

Aktualności

Więcej aktualności
Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.